Sanal Dünya ve Asosyallik

0 10

İnsanların manevi ihtiyaçlarından birisi de kendini ifade etme isteği olması. Hangi alana bakarsak bakalım insanların bu ihtiyaçlarının sonuçlarını görebiliyoruz.

Sosyal internet siteleri bunlara en iyi örnekleri teşkil ediyor. Facebook’un milyonlarca üyeye sahip olması, insanların kendini ifade edebilecek paylaşımlar yapmasının sonucudur. Yine Twitter’ın bu kadar tutulması, forum, sözlük sitelerinin artması aynı sebeplere bağlı.

Sanal dünyada durum böyleyken gerçek dünyada da aynı durumlar var. Kitaplar, günlükler, arkadaşlık ortamları bu duyguların yoğun olarak gösterildiği yerler.

İnsanların bu ihtiyacı geçmişte olduğu gibi günümüzde sürmeye devam ediyor, gelecekte de bir ihtiyaç olmaya devam edecektir.

Dikkat ederseniz bu ihtiyacın gerçek dünyadan yavaş yavaş sanal dünyaya kaydığını göreceksiniz. Sosyal bir varlık olan insan, bu gibi ihtiyaçlarını sanal dünyaya taşıyınca asosyal bir varlık halini alıyor. Gelecekte bunun daha da artacağını öngörebiliriz. Ancak muhtemelen devletler buna mutlaka önlem alacaktır.

Bu gibi istekler insanların ihtiyacıyken zaafları haline gelmemelidir. İşte o zaman insanlara zarar vermeye başlarlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.