Windows Bilgisayarınız Ne Kadar Güvenli

0 9

McAfee’nin son tehdit raporuna göre, her dakika ortaya çıkan ortalama 419 yeni tehdit var Dört yüz on dokuz. Her altmış saniyede bir! Bu neredeyse saniyede yedi.

Bu tür rakamlar, dizüstü bilgisayarları veya PC’leri için güvenlik yazılımı konusunda endişelenmelerine gerek olmadığını düşünen herkes için bir uyandırma çağrısı olmalıdır.

Tabii ki, sadece bilgisayarı (veya daha spesifik olmak gerekirse Windows’u) korumaktan bahsetmiyoruz, değerli dosyalarınız, fotoğraflarınız ve değiştirilemeyen diğer verilerinizden bahsediyoruz.

Günümüzde kötü amaçlı yazılımlar yalnızca dosyalarınızı şifrelemek ve fidye talep etmiyor. Kendini arka planda gizlice yükleme ve giriş bilgilerinizi, adınızı, adresinizi, yaşınızı, cinsiyetinizi ve hatta ödeme bilgilerinizi çalmaya çalışma olasılığı da aynıdır.

Siber suçlular paranızı ister ve parayı elde etmek için hemen hemen her şeyi yaparlar.

Tüm bunların anlamı, sahip olduğunuz her Windows cihazında çalışan bir virüsten koruma yazılımına sahip olamayacağınızdır. Windows hala en büyük hedeftir (diğer büyük hedef Android ile).

Ancak virüsten koruma yazılımı kötü amaçlı yazılımları durdurmada gittikçe daha verimli hale gelirken, bilgisayar korsanları da zincirdeki en zayıf halka olan sizden yararlanmada daha iyi hale geliyor.

Dolandırıcılar bu yıl hiç olmadığı kadar arttı. McAfee, yalnızca son üç ayda COVID-19 temalı saldırılarda % 605 artış sağladığını resmi olarak duyurdu.

Neyse ki, modern güvenlik yazılımı basit bir virüsten koruma yazılımından çok daha fazlasıdır ve sizi e-posta ve sosyal medya dolandırıcılığı konusunda uyarmanın yanı sıra arama sonuçları listelerinde potansiyel olarak tehlikeli web sitelerini işaretlemeye yardımcı olur.

Uygulamalar web kameranızı veya mikrofonunuzu izinsiz olarak kullanmaya çalıştığında parola yöneticileri, kimlik hırsızlığı izleme ve bildirimler gibi ekstra araçlara ekleyin ve bu tehditlerden kaçınmak için çok daha fazla şansınız olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.